  • Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 0.1890 in, ANSI Code NFD4189LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD
    graingerSKU: 273XF4, mscSKU: , zoro_no: G3592292, mongo_id: 65bbe6953aaddbd5a903cb2e
Web Price
Qty
Minimum order: 10
Product Details
NFD4189LK
Grooving
Yes
K
On One Side
11 Degrees
AlTiN
PVD
0.0250 in
United States
Grooving
Left Hand
3/8 in
High
AlTiN
TN6025
No Hole
Carbide
4
NFD-K
NFD4189LK
11 Degrees
TN6025
Carbide
0.1890 in
Fractional Inch
Notch
1
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
M, P, S
10 Degrees
4
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
H, K, N
0.4530 in
0.2560 in
Viewed together
Benchstand Belt, Coated, 6 in W, 48 in L, 50 Grit, Coarse, Ceramic, Predator, Yellow